Ulica Oleandry Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Ulica Oleandry Kraków

Ulica Oleandry Kraków

Na wprost za żywopłotem stoi czteropiętrowy budynek z napisem nad oknami wysokiego parteru: Oleandry. Dom im. J. Piłsudskiego i z krzyżem nad oknami pierwszego piętra. Po lewej trzy wysokie kolumny podtrzymują płaskie zadaszenie nad pierwszym piętrem i z boku budynku. Po bokach jesienne drzewa. Po prawej niższe budynki. Nad wszystkim bezchmurne niebo.

ul. Oleandry, 30-062 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

Ulica swoją nazwę otrzymała prawdopodobnie w 1932 na cześć znajdującego się tutaj w 1912 roku teatrzyku „Oleandry”, nazwanego tak prawdopodobnie przez Leona Wyrwicza. Nazwa może pochodzić od krzewów oleandrów, które rosły w tym miejscu lub od słowa „olędry”, którym określano zarośla nadrzeczne lub krzewy wikliny, porastające okolicę dzisiejszej ulicy.

Na rogu alei 3 Maja 7 z  ulicą Oleandry 2  w Krakowie stoi  zabytkowy budynek Dom imienia Józefa Piłsudskiego.  To tutaj na Oleandrach Józef Piłsudski uformował w sierpniu 1914 r. I Kompanię Kadrową, która miała swoją kwaterę w budynku dawnego teatru i stąd wymaszerowała 4 sierpnia kierując się w kierunku terytorium zaboru rosyjskiego do Kielc, obalając po drodze słupy graniczne w Michałowicach. Liczyła nieco ponad 140 żołnierzy i stanowiła zalążek późniejszego Wojska Polskiego. Powstała z młodzieży polskich towarzystw kulturalnych i sportowych.

Obecnie mieszczą się tu: Komenda Naczelna Związku Legionistów Polskich, Komenda Główna Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny oraz Archiwum Czynu Niepodległościowego. Wcześniej znajdowało się również Muzeum Czynu Niepodległościowego. Na budynku w 1988 roku odsłonięto kompozycję rzeźbiarską autorstwa Antoniego Kostrzewy, przedstawiającą Józefa Piłsudskiego, buławę marszałkowską, orła legionowego i dwa karabiny z datą 6 sierpnia 1914.

Obecnie ulica zabudowana jest wyłącznie gmachami użyteczności publicznej z których kilka wzniesiono już w okresie międzywojennym. Stoją tu między innymi: Hotel Studencki „Żaczek” oraz SCK Rotunda, w którym mieścił się w 1924 roku  Dom studencki im. Prezydenta Mościckiego, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, dawne Collegium Geologicum UJ, w latach 1962-2017 było siedzibą Instytutu Nauk Geologicznych UJ, schronisko Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, w 1922 roku Miejski Dom Wycieczkowy, projektu Edwarda Kreislera.

Przy ulicy znajdują się także budynki Uniwersytetu Rolniczego i Uniwersytetu Pedagogicznego.


Powiązane treści