Kwatera legionistów na cmentarzu parafialnym Bydlin
Na cmentarzu znajduje się również kwatera wojenna z trzema zbiorowymi mogiłami 284 żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich. Powyżej, po drugiej stronie drogi, na zalesionym wzgórzu, wznoszą się ruiny niewielkiego zamku, wokół którego widoczne są pozostałości okopów.
Kwatera założona jest na planie prostokąta i ogrodzona kamiennym, balustradowym ogrodzeniem. Główny element urządzenia kwatery stanowi kamienny pomnik w formie postumentu zwieńczonego wysokim krzyżem łacińskim. U podstawy krzyża znajdują się motywy rzeźbiarskie przedstawiające elementy wyposażenia wojskowego: czapka, skrzyżowane szable, szynel żołnierski. Na frontowej ścianie postumentu umieszczone są płaskorzeźby przedstawiające: tarczę herbową z orłem w koronie oraz dwie skrzyżowane chorągwie na drzewcach.
Bitwa pod Krzywopłotami, nazwana przez marszałka Józefa Piłsudskiego „legionowymi Termopilami”, rozegrała się w dniach 17–19 listopada 1914 roku. Wzięli w niej udział żołnierze 4. i 6. batalionu 1. Pułku Piechoty Legionów (przyszłej I Brygady Legionów Polskich uformowanej 19 grudnia 1914 roku) wspierani przez artylerię. W bitwie poległo 46 legionistów, między innymi porucznik Stanisław Paderewski, brat przyrodni Ignacego Paderewskiego. Żołnierzy poległych w krwawej bitwie pod Krzywopłotami pochowano w zbiorowej mogile na cmentarzu w Bydlinie. Kilka lat później – by pamięć o niej nie zgasła przez pokolenia – postawiono tu okazały siedmiometrowy krzyż z piaskowca wraz z tablicami, na których umieszczone zostały nazwiska poległych oraz wersy żołnierskiej modlitwy.