W krainie świętego Mikołaja i malowniczych gór
Rabka Zdrój posiada mikroklimat, który sprzyja leczeniu górnych dróg oddechowych. Jego działanie wzmacniają tężnia solankowa oraz kuracja tutejszymi wodami mineralnymi.
Miasto od lat znane jest jako uzdrowisko dla dzieci, na które czeka tu wiele niespodzianek. Przed rabczańskim dworcem kolejowym postawiono pomnik świętego Mikołaja, któremu towarzyszą dzieci. W dolnej części Parku Zdrojowego znajduje się amfiteatr, w którym w sezonie letnim odbywają się liczne imprez dla dzieci, a obok zwraca uwagę fontanna z 7 słoniami radośnie wznoszącymi trąby ku górze. Warto wiedzieć, że latem odbywają się tu pokazy „woda-światło-dźwięk”.
Warto też zajrzeć na stary cmentarz przy ulicy Orkana, gdzie znajduje się zabytkowa kaplica grobowa Juliana Wieniawy Zubrzyckiego, twórcy tutejszego uzdrowiska oraz grobowiec rodziny Kadenów, ostatnich właścicieli rabczańskich dóbr.
Po drugiej stronie miasta, za torami kolejowymi, można z kolei odwiedzić kościół pw. świętej Marii Magdaleny, Muzeum im. Władysława Orkana, pobliski Teatr Lalek „Rabcio” oraz Park Rozrywki „Rabkoland”, a także Muzeum Górali i Zbójników.
Jak widać, już sam spacer po mieście, by odwiedzić tutejsze atrakcje, może być doskonałą okazją do spaceru z kijkami. A przecież są jeszcze trasy turystyczne umożliwiające dalsze wędrówki.
Informacje praktyczne - z kijkami po Rabce Zdrój
⇒ Położenie: powiat nowotarski, Rabka
Wejście na trasy rekreacyjne znajduje się w Parku Zdrojowym u zbiegu ulic Orkana i Chopina w centrum Rabki.
- u zbiegu ulic Orkana i Chopina: https://goo.gl/maps/HKZKksKBGMu9u61a8
- w pobliżu dworca kolejowego przy ulicy Piłsudskiego https://goo.gl/maps/zjVTz63LHt1Mx6
Spacery rekreacyjne (początek u zbiegu ulic Orkana i Chopina)
- Trasa w Parku Zdrojowym - 2,4 kilometra
- Z Parku Zdrojowego na Górę Krzywoń szlakiem czarnym - 4,8 kilometra w jedną stronę
Trasy o charakterze turystycznym
- Z Parku Zdrojowego Głównym Szlakiem Beskidzkim (znaki czerwone) do bacówki „Na Maciejowej” (5 kilometrów) lub dalej do schroniska na Starych Wierchach (9 kilometrów).
- Z Rabki Zdrój szlakiem czarnym i niebieskim (3 kilometry) do wieży widokowej na Polczakówce, z której szczytu można podziwiać piękne panoramy Gorców i Beskidu Wyspowego, Babiej Góry oraz Tatr.
- Z Rabki Zdrój szlakiem żółtym (5 kilometrów) do kościoła świętego Krzyża na Piątkowej Górze i źródełka zwanego Pocieszna Woda (przed wiekami wyraz pocieszny znaczył dodający otuchy, pocieszający). Bijąca z niego woda uznawana jest przez okolicznych mieszkańców za panaceum na schorzenia oczu i nóg.