Kolorowy świat podziemi. I z mrocznych miejsc można wydobyć piękny kadr. Konkurs!

Komora w Kopalni Soli Wieliczka
Kolorowy świat podziemi – to kolejna już edycja konkursu fotograficznego, którego organizatorem jest Klub Podróżników Śródziemie. Fotografowie, artyści, aby zyskać uznanie jury muszą – jak bohaterowie tolkienowskich fantastycznych powieści – zanurzyć się w mroku jaskiń, kopalń... Wszystko po to, aby uwiecznić ich wyjątkowość.

Podziemia – miejsca wyjątkowe

Podziemia to miejsca wyjątkowe. Można je zwiedzać bez względu na pogodę i o każdej porze roku. Często są też mniej zatłoczone niż popularne atrakcje na powierzchni. Okazuje się też, że ten świat, na co dzień skryty w mroku, potrafi być również bardzo różnorodny, barwny i fascynujący!

Ów fascynujący świat znajduje się często pod naszymi stopami – pod lasami, górami, a nawet miastami. To tam, bez dostępu promieni słonecznych, natura przez tysiące lat rzeźbiła swoje fantazyjne dzieła sztuki. Są też takie miejsca, które przez setki lat kształtowali górnicy. Poszukiwali złota, srebra, uranu, soli lub węgla. Podziemia to również krypty o niezwykłej atmosferze, wiekowe piwnice, schrony i obiekty militarne. To pojedyncze komory, chodniki, korytarze, ale też wielkie podziemne miasta. Niekiedy wystarczy skromny promień światła, by zabłyszczały niezwykłym, tajemniczym blaskiem! I o takie właśnie zdjęcia chodzi w konkursie Kolorowy świat podziemi.

Kolorowy świat podziemi – zasady konkursu

Uczestnik konkursu wysyła jedną fotografię, przedstawiającą podziemne ujęcie miejsca naturalnego, bądź stworzonego przez człowieka znajdującego się w Polsce. Zdjęcie należy wysłać - do 31 sierpnia 2024 roku – na adres mailowy: podziemiapolski@gmail.com. Fotografia musi spełniać wymagania regulaminu. Nie może też posiadać żadnych dodatkowych elementów, nosić cech montażu i nadmiernej obróbki cyfrowej. Preferowane są zdjęcia w orientacji poziomej. Zdjęcia „wykonane” przy użyciu sztucznej inteligencji zostaną usunięte, a uczestnik konkursu zdyskwalifikowany.

Terminarz konkursu:

1 lipca-31 sierpnia – nadsyłanie prac do konkursu

10-25 września – wybór zwycięskich prac

26-30 września – ogłoszenie oficjalnych wyników konkursu

1-10 października – przygotowanie 30 najwyżej ocenionych prac do publikacji

1-30 października – wręczenie / przekazanie / wysłanie nagród

Kolorowy świat podziemi – nagrody

Na zwycięzców i wyróżnionych czekają nagrody o wartość 10 tysięcy złotych! Jury wybierze 3 najlepsze zdjęcia (miejsca od 1 do 3) oraz trzy wyróżnienia (miejsca od 4 do 6). Będą także 3 wyróżnienia w głosowaniu internautów oraz 3 wyróżnienia dla zdjęć z najlepszym opisem.

Na najlepszych czekają weekendowe pobyty dla 2 osób w Warmiński Hotel & Conference, Best Western Plus Hotel Olsztyn Old Town i Zamku Kliczków, a także dwudniowy pobyt w Hotelu Mercure Wrocław. Ponadto 5 złotych voucherów do Kopalni Złota w Złotym Stoku oraz oryginalna sztabka złota; 10 voucherów na zwiedzanie Multisensorycznej Trasy Turystycznej Solny Świadek w Kopalni Soli w Bochni; 2 vouchery na zwiedzanie Trasy Turystycznej w Time Gates Bramy Czasu, w Jeleniej Górze, a także voucher dla 1 osoby na lot balonem nad Małopolską!

Kolorowy świat podziemi – a może kadr z małopolskich podziemi

Gdzie zrobić najlepsze zdjęcie? Może Wasz wybór padnie na Małopolskę? Mamy tu wiele pięknych miejsc! Wspomnijmy choćby o dziełach matki natury, np. tatrzańskich jaskiniach: Jaskini Mylnej, Jaskini Raptawickiej, Jaskini Mroźnej, Jaskini Obłazkowej, Wielkiej Jaskini Śnieżnej (tutaj trzeba mieć uprawnienia taternika jaskiniowego i należeć do jednego z polskich klubów jaskiniowych). Gdy wybierzemy Wyżynę Krakowsko-Częstochowską można odwiedzić Grotę Łokietka, Jaskinię Nietoperzową, Jaskinię Ciemną, Jaskinię Wierzchowską Górną, Jaskinię Mamutową… A może też zajrzeć do wawelskiej Smoczej Jamy?

W Krakowie można również wybrać Muzeum Podziemny Rynek lub wystawę „Wawel Zaginiony”. W Nowej Hucie dostępne do zwiedzania są dwa schrony. W krakowskich piwnicach też całkiem sporo się dzieje - podziemne puby, restauracje, a nawet hotele, także kabarety, np. słynna Piwnica pod Baranami. Nie można również zapomnieć o „Podziemnym Olkuszu”, perle Srebrnego Miasta. Wyjątkowe i niesamowite są też obiekty wpisane na Listę UNESCO, czyli Kopalnia Soli „Wieliczka oraz Kopalnia Soli w Bochni. A to ledwie parę przykładów…

Nieoczywistych miejsc na zwycięski kadr w Małopolsce też nie brakuje. Może uczestnicy znajdą takie miejsce, które zaskoczy wymagające jury? Odkrywajcie blask podziemnej Małopolski!

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści