Małopolska: Noc muzeów w Zakopanem i nie tylko

Zakopane
Przed nami magiczny majowy weekend – Noc Muzeów. Wieczór, podczas którego większość europejskich muzeów i galerii sztuki tętnią życiem. Nie ma mowy o nudzie! To okazja do zwiedzenia muzeum w bardzo nietypowy sposób i w nietypowych godzinach. Tego wieczoru w Małopolsce każdy znajdzie coś dla siebie – dorosły i dziecko, każdy kto lubi atrakcyjnie spędzić czas i w niezwyczajny sposób zwiedzić muzea. To weekend długo wyczekiwany przez miłośników sztuki i żądnych wiedzy pasjonatów regionu. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się już w 1927 roku w Berlinie, aktualnie święto jest organizowane w 140 miastach w Europie. Noc muzeów zaczyna się już dziś! A co tym razem proponuje Małopolska?

O ofercie małopolskich muzeów w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Wadowicach:

Noc muzeów Województwa Małopolskiego

 

Noc Muzeów w Zakopanem

  • Muzeum Tatrzańskie otwiera w sobotę drzwi do wszystkich swoich filii, które czynne będą od godzinie 18.00 do 24.00, wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Po raz pierwszy odwiedzający będą mogli zajrzeć do nowo odremontowanego gmachu głównego przy Krupówkach. O godzinie 22.30 odbędzie się oprowadzanie po wnętrzach budynku. To niepowtarzalna okazja aby zobaczyć odrestaurowane wnętrza jeszcze bez ekspozycji. Natomiast o godz. 23.00 obędzie się spotkanie poświęcone Rocznikowi Podhalańskiemu, jednemu z niewielu czasopism w Polsce o stuletniej tradycji. Spotkanie "Złoty wiek Rocznika Podhalańskiego" poprowadzą Anna Kozak oraz dr Marcin Warchałowski, w spotkaniu wezmą udział goście i eksperci z różnych dziedzin.
  • Galeria Sztuki w willi Oksza przeniesie odwiedzających do świata sztuki zakopiańskiej. O godzinie 18.30 odbędzie się zwiedzanie wystawy stałej i czasowej z przewodnikiem, natomiast o godzinie 20.00 Zofia Radwańska z działu sztuki poprowadzi spotkanie z Karolem Szostakiem, który przybliży tajniki rzeźbiarstwa i opowie o dziedzictwie Szkoły Przemysłu Drzewnego. Bardzo intrygująco brzmi także tytuł oprowadzania przewidzianego na godz. 22.00 – Wydobyte z mroku. Jakie tajemnice skrywa wystawa Artyści i sztuka w Zakopanem? Z pewnością to nocne oprowadzanie odkryje wiele nieznanych wątków. Każdy, kto nie miał jeszcze okazji, w najbliższą sobotę będzie mógł spróbować szczęścia w kartach, ponieważ od godziny 18.00 do 24.00 odbędzie się w willi Oksza Wieczorny brydż z Kornelem Makuszyńskim.
  • Trenowanie wyobraźni, spojrzenie okiem konserwatorskim na sztukę współczesną oraz niezapomniane wrażenia estetyczne gwarantuje wieczorna wizyta w Galerii Władysława Hasiora przy ul. Jagiellońskiej 18b. O godz. 19.30 odbędzie się wernisaż wystawy poplenerowej studentów Akademii Sztuki w Szczecinie i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie "Skala dziwności edycja V". Następnie o 21.00 odbędzie się oprowadzanie konserwatorskie po Galerii, natomiast o 22.00 oprowadzanie kuratorskie "Z Hasiorem po zmroku". Z jeszcze innej perspektywy na sztukę i architekturę będzie można spojrzeć odwiedzając willę Koliba i chałupę Gąsieniców Sobczaków. W willi Koliba o godzinie. 18.30 Zbigniew Moździerz opowie o nurtach w stylu zakopiańskim, natomiast w sąsiedniej chałupie na Rojach od godziny 20.00 do 22.00 Bogumiła Dańko zaprezentuje pokaz konserwatorski, podczas którego opowie o zdobieniach serdaków i kożuchów góralskich.
  • Do ciekawych punktów programu Nocy Muzeów należy także spacer architektoniczny od Kopkowicza do Witkiewicza z Natalią Skiepko. Spacer rozpocznie się o godz. 17.00 przy Galerii Sztuki Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich na Kozińcu i zakończy brydżem z Kornelem Makuszyńskim w willi Oksza. O godzinie 22.00 w Galerii Sztuki na Kozińcu Wojciech Szatkowski poprowadzi opowieść o pionierach polskiego narciarstwa i taternictwa "Sen narciarza". Spotkanie wzbogacone będzie pokazem drewnianych nart z początku XX wieku, a także lat 60. i 90. XX.
  • Galeria Antoniego Rząsy. Spontaniczne działania artystyczne? Tej nocy wszystko jest możliwe! Od godzinie 18.00 do 24.00 galeria zaprasza na do obejrzenia kolekcji rzeźb artysty oraz wystawy rzeźb grafik i rysunków Macieja Januszewskiego "Gdzieś pomiędzy okiem a Rząsą", natomiast o godz. 20.30 odbędzie się spotkanie z autorem, który oprowadzi po wystawie i zainspiruje do spontanicznych działań artystycznych.
  • Muzeum Jana Kasprowicza. Galeria Obrazów Władysława Jarockiego. Tego wieczoru od godzinie 20.00 do godz. 24.00 prezentowana będzie wystawa drzeworytów japońskich z kolekcji Anny i Władysława Jarockich oraz Marii i Jana Kasprowiczów (Galeria) "Japonka z Harendy". O godzinie 20.30 i o 22.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie połączone z prezentacja dwóch mniej znanych portretów Marii i Jana Kasprowiczów. Wstęp podczas Nocy Muzeów to 1 zł.
  • Centrum Kultury Rodzimej w Willi Czerwony Dwór. Instytucja zaprasza na autorskie oprowadzanie po wyjątkowej wystawie "Szepty mojej duszy", na której zaprezentowane są grafiki profesora Jerzego Jędrysiaka. Oprowadzanie, które odbędzie się o godzinie 20.00 będzie wzbogacone w elementy wykładu o historii grafiki. Wstęp do Czerwonego Dworu jest bezpłatny, willa czynna będzie do godzinie 23.00
  • Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego. Galeria zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej 3. Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego Moje Zakopane, wstęp do galerii jest tego dnia bezpłatny.
  • Propozycje muzyczne – willa Atma. Noc Muzeów to także noc wydarzeń muzycznych. Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma zaprasza do obejrzenia wystawy z prezentacją obrazu Z wizytą powrotną. Panneau dekoracyjne Jana Rembowskiego z Sanatorium Dłuskich w Zakopanem. Willa Atma zaprasza także na koncert w ramach cyklu: Karol z Atmy. Wartość tradycji i wyzwania współczesności w 140. rocznicę urodzin kompozytora. Moc fortepianu – „maraton” pianistów. Koncertu będzie można posłuchać od godzinie 18.00 do 22.00, a utwory wykonają: Izabela Jutrzenka-Trzebiatowska, Renata Żełobowska-Orzechowska & Mateusz Kurcab oraz Maciej Kiełpiński. W programie koncertu przewidziano muzykę z nutą romantyzmu: Michała Kleofasa Ogińskiego, Marii Szymanowskiej, Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa, Antonína Dvořáka, Stanisława Moniuszki, Joaquina Turina, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Karola Szymanowskiego. Słowo o muzyce "Karol Szymanowski jako kompozytor nocy" wygłosi Małgorzata Janicka-Słysz.
  • Noc Muzeów dla najmłodszych. Także dzieci mogą spędzić wyjątkową noc odwiedzając muzeum i biorąc udział w zajęciach edukacyjnych w willi Koliba. O godz. 18.00 będzie można stworzyć własny obrazek na plastrze drewna podczas warsztatów "Widok na Tatry z willi Koliba". Z kolei od 19.30 warto podjąć wyzwanie i spróbować stworzyć własny lampion inspirowany stylem zakopiańskim. Muzeum Jana Kasprowicza. Galeria Obrazów Władysława Jarockiego od 18.00 do 20.00 zaprasza na warsztaty dla dzieci i młodzieży Spotkanie z drzeworytem japońskim.
  • W Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego przy ulicy Tytusa Chałubińskiego 42a od godzinie 20.00 do 21.30 odbędzie się gra terenowa, natomiast o godzinie 22.00 zapraszamy na Gawędę przy ognisku – sekrety nocnego życia.

 

Multimedia


Related Assets