Odkryj Beskid Wyspowy jesienią. Niespieszne wędrówki, grzybobranie i malownicze krajobrazy

Wodospad w Beskidzie Wyspowym
Jesień to idealny czas, by zajrzeć w Beskid Wyspowy. Dlaczego? Bo w końcu po upalnym i intensywnym lecie nadchodzi czas, aby nieco zwolnić. Uwielbiamy jesienne wycieczki, cudownie wybarwione liście drzew, dary lasu w postaci grzybów, chwile relaksu z pięknymi widokami i kubkiem parującej herbaty w dłoni. Jesienną porą możemy również podziwiać mistyczne wyspy skąpane w morzu mgieł, które malują krajobraz i dodają magii każdemu szlakowi. Jesienią Beskid Wyspowy prezentuje się najpiękniej!

Jesienna wyprawa w Beskid Wyspowy to propozycja dla każdego. To czas, kiedy pogoda sprzyja spacerom, a widoki zachwycają intensywnymi kolorami natury. Trasy są tu bardzo mocno zróżnicowane. Coś dla siebie znajdą więc początkujący i nieprzepadający za długimi wyprawami jak i zaawansowani, lubiący wysiłek górołazi. Jeśli zaliczacie wieże widokowe Małopolski, to tutaj do zdobycia jest ich kilka. Amatorzy grzybobrań i spacerów po gęstych lasach również będą zadowoleni. Odkryjcie zatem z nami jesienne inspiracje w Beskidzie Wyspowym.

Jesień w Beskidzie Wyspowym – idealne szlaki na piesze wędrówki

W Beskidzie Wyspowym każdy znajdzie ścieżkę dla siebie, a szczyty, takie jak Mogielica, Lubogoszcz czy Śnieżnica, oferują nie tylko wspaniałe widoki na okoliczne pasma, ale także na postrzępione tatrzańskie granie.

Mamy dla Was kilka propozycji malowniczych jesiennych spacerów. Zdobywając kolejne szczyty przygotujcie się na cudowne panoramy, feerię barw i sporo świeżego powietrza:

  • Mogielica (1170 m n.p.m.) – niebieski szlak z Przełęczy Rydza-Śmigłego
    Najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, należący do Korony Gór Polskich, to doskonały wybór na jesienne wędrówki. Ścieżka oznaczona kolorem niebieskim wiedzie przez lasy bukowe, które jesienią nabierają intensywnych kolorów. Na szczycie czeka wieża widokowa, z której rozciąga się spektakularny widok na Beskid Wyspowy, Gorce, Pieniny i Tatry.
  • Jasień i Polana Skalne (1063 m n.p.m.) – zielony szlak z Łętowego
    Jasień idealny na jesień. To nie tylko gra słów a malownicza rzeczywistość. Choć zielony szlak prowadzi głównie lasem, to jednak po drodze spotykamy polany, z których roztaczają się fantastyczne widoki. Sam szczyt skąpany jest w gęstym lesie, więc wiele z niego nie zobaczymy. Jeżeli jednak odbijemy nieco, żółtym szlakiem dotrzemy na Polanę Skalne. Stąd, przy dobrej widoczności, rozciąga się widok nie tylko na okoliczne szczyty, ale także majaczące w oddali Tatry.
  • Lubogoszcz (968 m n.p.m.) – żółty szlak z Mszany Dolnej
    To nieco mniej popularna, ale za to bardzo malownicza trasa. Prowadzi przez lasy iglaste i mieszane. Ścieżka jest stosunkowo łagodna, więc nadaje się także dla rodzin z dziećmi. Jesienią czerwono-złote korony drzew sprawiają, że wędrówka nabiera wyjątkowego uroku.
  • Śnieżnica (1006 m n.p.m.) – zielony szlak z Kasiny Wielkiej
    Jeden z ciekawszych szlaków jesiennych, który oferuje nie tylko piękne widoki, ale też spokój, jako że jest to rejon nieco mniej oblegany przez turystów. Wspinaczka nie jest zbyt wymagająca, choć parę kropel potu spadnie nam z czoła. Na szczycie i w jego okolicy, oczywiście oprócz górnej stacji ośrodka narciarskiego, czeka kilka malowniczym polan, z których roztaczają się urocze panoramy na Beskid Wyspowy.
  • Jaworz (921 m n.p.m.) – szlak z Przełęczy Słopnickiej
    Ta trasa to jesienna perełka. Wiedzie przez rozległe polany, z których roztaczają się widoki na okoliczne doliny oraz sąsiednie szczyty. W połączeniu z kolorami jesieni i ciszą gór Jaworz oferuje niezapomniane chwile relaksu na łonie natury.
  • Pasmo Łososińskie: Sałasz (909 m n.p.m.) i Jaworz (921 m n.p.m.) – czerwona i niebieska trasa z Limanowej
    To ścieżka wymagająca, ale też wynagradzające trudy wędrówki po jednym z najpiękniejszych pasm Beskidu Wyspowego. Z Jaworza, przy dobrej pogodzie, można podziwiać nie tylko Tatry, ale i rozległe widoki na Beskid Sądecki oraz Jezioro Rożnowskie. Trasa jest stroma, prowadzi przez urocze polany i gęste lasy. Idealnie nadaje się na jesienne wędrówki.

Wieże widokowe Beskidu Wyspowego – zdobądź je wszystkie

W Beskidzie Wyspowym odnajdziemy aż 5 wież widokowych. Zachęcamy, nie tylko, by przyjrzeć się im wszystkim bliżej, ale także spojrzeć z ich wysokości na jesienną scenę, którą przygotowała dla nas natura i Beskidy Wyspowy.

  • Wieża pod Jaworzem
    Choć delikatna drewniana konstrukcja wieży może niektórych przerażać, to jednak gwarantujemy, że wejście na górę jest bezpieczne i warte przełamania lęków. Z Jaworza można bowiem podziwiać panoramę Tatr, Beskidu Sądeckiego, a także Gorców i Pogórza Rożnowskiego. Jest to oczywiście także doskonały punkt widokowy na Beskid Wyspowy, jesienią szczególnie urokliwy ze względu na fascynujące barwy lasów rozciągających się na wzgórzach. Co ważne, najszybszy wariant dojścia do wieży zajmie Wam niecałe 20 minut!
  • Wieża na Kamionnej
    To najwyższa i najnowsza z wież Beskidu Wyspowego. Jeśli chcecie szybko dostać się na górę, to wybierzcie szlak z Bacówki na Zadzielu. Jeśli jednak tak jak my, lubicie dłuższe wyprawy, to polecamy rozpocząć wędrówkę z Żegociny. Z tarasu widokowego na wieży można podziwiać Pogórze Wiśnickie, Beskid Wyspowy, Gorce, a przy dobrych warunkach pogodowych imponujące Tatry.
  • Wieża na Modyni
    Zakochani powinni doskonale znać ten beskidzki szczyt, bo drugą, równie często używaną nazwą Modyni jest właśnie Góra Zakochanych. Najkrótszą trasą jest ta zaczynająca się na Przełęczy Cisowy Dział. Z wieży, przy sprzyjającej pogodzie, dojrzeć można Beskidy, Gorce, Tatry, Magurę Spiską, a czasami nawet Kraków.
  • Wieża na Mogielicy
    Wejście na Mogielicę to obowiązek każdego piechura. Polecamy spróbować wejścia o każdej porze roku, ale szczególnie jesienią. Najkrótszym szlakiem – z Przełęczy Rydza-Śmigłego – dojdziecie na szczyt w niecałe 2 godziny. Tam czekać na Was będzie zachwycająca panorama Tatr, Gorców, Beskidów, łącznie z Babią Górą oraz Pieninami.
  • Wieża na Skiełku
    To beskidzki szczyt, który można zdobyć w zaledwie 25 minut. Brzmi zachęcająco? W takim razie wybierzcie się na Skiełek. Za kościołem w Łukowicy pojedźcie stromo w górę, by po chwili, po lewej stronie zobaczyć spory wysypany kamieniami parking. Stamtąd krótkim i przyjemnym marszem dojdziecie na szczyt i do wieży widokowej, z której rozpościera się rozległy widok. Ujrzycie Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce oraz oczywiście pobliskie pogórza.

Będąc na platformach widokowych, zachęcamy do wypatrywania innych wież widokowych, nie tylko tych z rejonu Beskidu Wyspowego, ale także z sąsiedniego Beskidu Sądeckiego i Gorców. Ciekawe, ile uda się Wam dojrzeć. Podpowiedzią mogą być tablice z opisami panoram, które znajdziecie na Skiełku, Modyni i Kamionnej.

Kosze pełne beskidzkich grzybów

Jesień nie odpuści Wam, jeśli choć raz nie wybierzecie się na grzybobranie. Radość ze znalezienia borowika szlachetnego jest porównywalna do wygrania na loterii i mówimy to z własnego doświadczenia. Gęste lasy Beskidu Wyspowego są pełne grzybów, a spacer po malowniczych ścieżkach, z koszem w ręku, może przynieść nie tylko relaks, ale i bogactwo wybornych borowików, podgrzybków czy maślaków.

Idealne warunki dla grzybiarzy to wilgotne poranki i ciepłe popołudnia. Grzybiarze niechętnie zdradzają swoje ulubione miejsca. My – tak. Polecamy zatem leśne okolice Łopienia, Kasiny Wielkiej, Limanowej, Laskowej, Rajbrotu czy Mogielicy.

Na koniec trzy rady:

  • najlepiej na grzyby wybrać się z samego rana,
  • zbierać tylko te okazy, które dobrze znamy,
  • do ich ścinania używać specjalnego nożyka.

Zapraszamy zatem na jesienne grzybobrania do Małopolski i w Beskid Wyspowy!

Jesienna przygoda w Beskidzie Wyspowym

Malowany barwami jesieni Beskid Wyspowy kusi nie tylko wędrowców i grzybiarzy. W Kasinie Wielkiej można np. pojeździć rowerami po górskich trasach kompleksu Kasina Ski & Bike Park. To 4 fantastyczne ścieżki, zróżnicowane pod kątem trudności, o łącznej długości ponad 11 kilometrów. Od piątku do niedzieli zwiedzicie tutaj także Muzeum Moped Retro, czyli wspaniałą kolekcję kultowych motorowerów.

W Beskidzie Wyspowym – na Szlaku Architektury Drewnianej – odnajdziecie również niezwykłe skarby sztuki sprzed wieków. Możecie obejrzeć np. świątynie w Szyku, Łososinie Górnej, Pisarzowej czy Łukowicy.

Zachęcamy również, by skorzystać z ofert gospodarstw agroturystycznych, gdyż oprócz domowej atmosfery i lokalnych pyszności oferują także balie oraz outdoorowe sauny z jesiennym krajobrazem w tle. W niektórych z nich można spędzić czas np. z uroczymi alpakami, karmiąc je lub wybierając się w ich towarzystwie na przyjemny, jesienny spacer. To z pewnością będzie ogromna atrakcja dla tych młodszych odkrywców Małopolski i Beskidu Wyspowego.

Beskid Wyspowy kusi barwami natury

Beskid Wyspowy jesienią to miejsce, które kusi cudownymi widokami, wspaniałą przyrodą,  także spokojem. Czy to górska wędrówka na Mogielicę, grzybobranie w gęstych lasach czy błogi relaks w spokojnej agroturystyce, tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Możliwości spędzania czasu i eksplorowania Beskidu Wyspowego jest bowiem mnóstwo. Zaplanujcie swoją jesienną przygodę już dziś i odkryjcie magię Beskidu Wyspowego!

Multimedia


 
Kostenlose App VisitMałopolska herunterladen
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Verknüpfte Assets